Sida med noter från olika håll

Låt-nr Låtnamn Tonart Dans/visa
1 Länsman G dur polkett
2 Polska från By G dur polska
3 Schottis från Åsta G dur schottis
4 Stens vals D dur vals
5 Gånglåt från Malung G dur gånglåt
6 Polska efter Båtsman Däck G dur polska
7 Emma D moll vals
8 Tierpspolska G dur polska
9 Tobogubben, Tobogubben m stämma F dur polska
10 Polska från Aspö, "Lille Gustaf" G dur polska
11 Norsk schottis I D dur schottis
12 Uppsalapolskan D dur polska
13 Schottis från Viksta, "Tyska polskan" D dur schottis
14 Polkett efter Blinde Kalle i Stigtomta G dur polkett
15 Polkett efter Oskar i Bogsta G dur/D dur polkett
16 Gånglåt från Äppelbo G dur gånglåt
17 Si go afton å go kväll D dur visa
18 Svensk - Annas vals D dur vals
19 Stockholmsschottis G dur schottis
20 Orevalsen G dur vals
21 Priffe i Storstugan D dur mazurka
22 Schottis från Bingsjö D dur schottis
23 Marstalla - Olles polska G dur polska
24 Ingeborgsvalsen G dur vals
25 Furuboms polska A moll polska
26 Polska från Gusum,även kallad Månsens polska från Gusum,
upptecknad av Brita Edlén, e Ivar Hultqvist
D dur polska
27 Ridmarsch från Österhaninge D dur gånglåt
28 Niclassons gånglåt, Gånglåt från Norra Halland D dur gånglåt
29 Snurran snoa G dur snoa
30 Böl - Olles schottis H moll/D dur schottis
31 Vendelpolskan G dur polska
32 Rapp - Kalles vals D dur vals
33 Schottis från Haverö D moll schottis
34 Långbacka - Jans gånglåt G dur  gånglåt
35 Mazurka i Mälarsalen D dur/G dur mazurka
36 Ronna - Marias brudvals G dur vals
37 Lästringe gånglåt D dur gånglåt
38 Igelbäckarn C dur visa
39 Upp å ut å gå   visa
40 Polkett från Dorotea G dur polkett
41 Vävmazurka från Bygdsiljum G dur mazurka
42 Schottis från Blyberg D dur schottis
43 Rönnåkra gånglåt av Fingal Nilsson, Valnäs D dur gånglåt
44 Drucken - karl leken D dur mazurka
45 Engelska från Bohuslän G dur engelska
46 Polska från Närke, polska e Zuaw G dur polska
47 Norsjö - polska G dur polska
48 Grindstugemarschen   gånglåt
49 Ungerska järnvägens polkett D dur polkett
50 Brudmarsch efter Dal - Jerk, Rättvik G dur gånglåt
51 Sensommarvals D dur vals
52 Kari-Pers polska D dur polska
53 Vals från Skåne D dur vals
54 Norsk schottis efter Karin Wester G dur schottis
55 Schottis efter Ellika Frisell, schottis från Kall G dur schottis
56 Norrhälsinge - polska efter Mattias Blom G dur polska
57 Bränd - Pärs vals G dur vals
58 Grisesnoa a Skogsbylasse C dur snoa
59 Björklingelåten C dur gånglåt
60 Tillbergs polkett C dur polkett
61 Schottis från Idre  Storbojöns G dur schottis
62 Järvsöhambo efter Lars Gahrén G dur hambo
63 Plog - Anders schottis eft Per Gudmundson D dur schottis
64 Botkyrkalåten av Ivar Karlsson G dur gånglåt
65 Hågelbyminnen, Valle Karlsson   Ylvas schottis D dur schottis
66 Marstalla - Olles vals   (Under Paris broar) G dur vals
67 Vals efter Edvard Pettersson D dur vals
68 Flenmo skänklåt D dur gånglåt
69 Ingrid Dardels polska D dur polska
70 Stenselepolskan G moll polska
71 Åttamanna engelska D dur engelska
72 Noas snoa från Mora F el D dur snoa
73 Skänklåt efter Mattias Blom, Bjuråker G dur gånglåt
74 Silbaätno     Silverälven G moll polkett
75 Säbb - Johns gånglåt G dur gånglåt
76 Luffarschottis e Viksta Lasse G dur schottis
77 Vigers polska G dur polska
78 Östgötavalsen D dur vals
79 Hölövalsen     efter Karl Gustav Andersson G dur vals
80 Gånglåt från Tibble (Leksand) G dur gånglåt
81 Stjinnbracka mä' lucku' D dur polska
82 Schottisch från Idre D dur schottis
83 Långbacka - Jans polska D dur polska
84 Gunnars 50-årsvals G dur vals
85 Årsmötesvalsen D dur vals
86 Pariserpolka G dur polka
87 Amerikansk träskopolka D dur polka
88 Nordströms mazurka D dur mazurka
89 Balzerjungfruns vals D dur vals
90 Skålbergslåten G dur polska
91 Norsk schottis II D dur schottis
92 SAKNAS UPPGIFT OM    
93 Polkan går G dur polka
94 Horgalåten i A G moll hambo
95 Farfar Westmans snoa G dur snoa
96 Tjeckisk polka     (... skaffa sig en tyrolerhatt..) G dur polka
97 Algot och Beda G dur hambo
98 Flickan med polkahåret G dur polka
99 Widmarks slängpolska D dur polska
100 Snurrebock      Gävle? D dur polska
101 Vagnhusschottis C dur schottis
102 Brännvinsmarschen     Festmarsch C dur gånglåt
103 Kyrkmarsch av Olof Jansson G moll/H moll gånglåt
104 Per Hellgrens vals F dur vals
105 A - mollvalsen A moll vals
106 Boda - Mattes polska C dur polska
107 Masbovalsen av Anders Sahlström C dur vals
108 Schottis från Reymyre, Lindbloms G dur schottis
109 Sahlströms G-dursvals, Kärleksvalsen G dur vals
110 Spel - Villes polska C dur polska
111 Örbyhuspolska e Ceylon Wallin G dur polska
112 Skänklåt från Oppunda D dur gånglåt
113 Schottis från Röros efter Björn Ståbi D moll schottis
114 Skänklåt från Orsa, Gössa Anders efter Björn Ståbi D moll gånglåt
115 SAKNAS UPPGIFT OM    
116 Alfred på Hultet D dur/E dur polka
117 Schottis från Lima D moll schottis
118 Stadsbudsvisan G dur mazurka
119 Skälleko, rutiga kalvar o randiga kor G dur snoa
120 Lillkalven D dur snoa
121 Västgötapolska D dur/G dur polska
122 Helsingborgspolka i A   polka
123 Oh, Susanna G dur polkett
124 D-durspolska från Boda D dur polska
125 Rörospolska I D dur polska
126 Rörospolska II D dur polska
127 Rörospolska III D dur polska
128 Vad jag har lovat, sång C dur G dur hamburska
129 Se det snöar G dur hamburska
130 Jannmor   text  musik D dur polska
131 Brudmarsch till Per o Anna av P-E Moreus D dur gånglåt
132 Brudmarsch från Dala Husby G dur gånglåt
133 Krokvalsen e Katarina Lundstedt, Hassela D dur vals
134 Brudmarsch från Österåker C dur gånglåt
135 Engelska för 3 par e Severin Olsson G dur engelska
136 Gånglåt efter Skommarfar A dur gånglåt
137 Lindgrens tivoli A dur gånglåt
138 Got - Olles skänklåt D dur gånglåt
139 Skänklåt till spelmännen D moll/D dur gånglåt
140 Brudmarsch från Gotland G dur gånglåt
141 Brudmarsch från Härjedalen (Stenbergs gånglåt) G dur gånglåt
142 Hågelbypolska av Rolf Svanberg G dur polska
143 Jubileumshambo Slagsta Gille 10 år, Karin Wester G dur hambo
144 Långdans från Närke G dur långdans
145 Amylons mazurka G dur långdans
146 Kaffelåten e Hjort Anders G dur mazurka
147 Polkett från Grycksbo D dur polkett
148 Polska efter Nylandspojkarna nerifrån A dur polska
149 Anitas polska av Karin Wester D dur polska
150 Fryksdalspolska D dur polska
151 Gladers polska, Bohuslän D dur polska
152 Fryksdalsdans D dur schottis
153 Lannavilles schottis C dur schottis
154 Schottis från Luleå efter Anders Åkesson D dur schottis
155 Vingåkersdansen D dur vals
156 Lars Hök - Pers vals  Lars Höökpers D moll vals
157 Om alla berg o dalar A moll visa
158 Ödsmål, 8 - mannadans G dur engelska
159 Elin Frids gånglåt D dur gånglåt
160 Smålandspolska A dur polska
161 Kaffetåren av Hilding Andersson G dur mazurka
162 Upplandsschottis G dur/D dur schottis
163 Östmans gånglåt G dur gånglåt
164 Schottis efter Edvard Petterson, Fogdö D dur schottis
165 Polska från Gårdskär      A  Sahlström D dur polska
166 Masbopolkett C dur  polkett
167 Brudmarsch från Sorunda D dur gånglåt
168 Schottis efter Helmer Larsson E moll/G dur schottis
169 Brudmarsch från Klövsjö D dur gånglåt
170 Kyrklåt av Arne Modén i A-dur G dur gånglåt
171 Skepparschottis  av Thore Härdelin D dur schottis
172 Styfbergs Schottis G dur schottis
173 Schottis från Idre II D moll/A schottis
174 Hambo på logen med text G dur hambo
175 Abborren  spelas i G,  vals D dur visa
176 Silversnoa G dur hamburska
177 Å jänta å ja G dur hamburska
178 Lundkullar'n av Lars Erik Jansson F dur hambo
179 Vill ni va me å begrava n' Josef?   schottis
180 Stenbergs gånglåt G dur gånglåt
181 Hambopolska från Sävast G dur/D dur polska
182 Ärtemarschen G dur gånglåt
183 Röragenvalsen G dur vals
184 Brudmarsch från Dorotea D dur gånglåt
185 Slängpolska från Hölö G dur polska
186 Vals från Ås G moll vals
187 Jubileumsvalsen D dur vals
188 Lerbo brudmarsch F dur gånglåt
189 Kyrkpolska F dur polska
190 Schottis från Enviken F/ D moll schottis
191 Olåt' n D dur hambo
192 SAKNAS UPPGIFT OM    
193 Polska från Lövsta bruk G dur polska
194 Albins favoritschottis G dur schottis
195 Vals från Vendel   Danmarkarn D dur/G dur vals
196 Matsgårdsvalsen   Fridolf Jansson F dur vals
197 de Geers polska G dur polska
198 Orrängsvalsen G dur/D dur vals
199 Hamburska från Selaö, e Axel Eriksson G dur hamburska
200 Slängpolska från Floda A dur polska
201 11-an G dur polska
202 Schottis e PiparJonke D dur schottis
203 Vals från Stöde G dur vals
204 Cykelhumppa A moll humpa
205 Polska från Mariebol e Albin Wallin nedt. Leif Alpsjö G dur polska
206 Trollpolska sång d moll A moll polska
207 Boda-Kólla a Olle Moraeus G dur/D dur polska/hambo
208 Kyrkstafetten a Jon Aakre D dur gånglåt
209 Idreschottis e Jont Einar Ersson D dur schottis

Låtar från alla håll



Ej inspelade låtar från standardsamlingen ovan

Några låtar av Rolf Svanberg

Hågelbypolska
Inlagd sill
Septemberbrudarnas marsch
Botvidspolska
Brunna brudlåt
Hallundalåten
Kärsbypolka
Polska från Korpberget

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nylandspojkarna  Uppifrån
I dag skall Martin i jorden
Knaft-Jonkes Schottis
Pileknäckaren
Midsommardröm
Gärdebylåten
Trettondagsmarschen
Gavells Ella
Livet i Finnskogarna
Barkbrödslåten
Liten Karin
Gånglåt från Mockfjärd
Rättvikarnas gånglåt
Stockholmslåten
Trollens brudmarsch
Urburskan
Lille-Gustafs polska
Polska nr 11, Per Ericsson i Granlund
Frustunamarschen, Albert Blomqvist, Yttervalla, Frustuna
Kyrkstafetten Arr: L.Tillman/G.Östergårds
Kyrkstafetten av Leif Aakre, stämma Margareta Edström
Glitteråa Svabensverk
Polska e. Domar-Olle, Rättvik GIF
Åsksmäll´n polska hambo Rättvik GIF
Systerpolska Nr 1 av Bleckå, efter Gössa Anders
Jerker Vreds vals, Erik Jansson Wred, Frösunda
Ola-Lans polska, Sjörup, Skåne
Rävjakten, eft. Kalle Sahlström


Systerpolska Nr 2, e Gössa Anders
Istokka, Stures schottis

Gås Anders polkett
Bodakolla pdf-dokument
Bodakolla jpg-format
Rödöschottis
Gräshoppornas dans
Gryttby gånglåt
Hammarslungan
Mazurka e Ynge Persson
Polska från Gunnarskog e Jonas Olsson, Arvika
Mälaröjäntan av Lars Erik Jansson
Brudmarsch från Värmland
Rättvikspolska
Slunk-Hans gånglåt
Bellmanspolska efter Jernberg
Möckelmyrvalsen av Olof Tillman, Dala Floda
Skörda linet, slängpolska efter Katrina Lundstedt, arr: Kaisa Abrahamsson
Vals från Delsbo, Jon Erik Hall hade valsen från Thore Härdelin (sid1)
Vals från Delsbo, Jon Erik Hall hade valsen från Thore Härdelin (sid 2)
Polska e. Daniel Frid, Bergsjö
Skållmånsarn, Hilding Nordin, arr. John Eriksson
Brudmarsch till Ulrika av Tommy Gjers, Siljansnäs
Pelikan, polska från Boda
Tjugondagknutpolskan e Posten i Rogsta, Jonas Persson Wik (1824-1891), arr: Kaisa Abrahamsson
Polska i Dm efter Myrås-Pålle
Polska i Gm efter Myrås-Pålle
Idreschottis nr 5, tillägnad Jont Erik, min far. Jont Einar Ersson
Emma med text
Blandat Septemberlek 1
Sulhusgubbens reinländer
Brudmarsch från Voss
Springvals e August Bohlin
Rospiggepolskan arr. Bertil Eriksson
Schottis efter Emil Carstedt
Polska efter Sven Gräf, Orsapolska
Polska efter Börjes Olle, Rättvik
Vals från Enviken efter Vilhelm Hedlund
Trollpolska efter Hans Börtas
Skogssjön, Danmark
Martin Myhrs halling, Geir Egil Larsen
Halling efter Per Myhr
Kyrkschottis, marsch av Pelle Schenell, SvL Hälsingland nr 132
Isbrytarvalsen e. Sahlström?
Skänklåt från Guldsmedshyttan, Skänklåt från Gåsborn efter Axel Inge 1864
Annas visa av Leif Göras
Mora äldre brudlåt e Anders Myhr d. ä. Selja, Mora. arr. Lille Bror Söderlundh
Slängpolska efter August Widmark, ÖsetII, upptecknad av Ulf Lundgren
Boda-polska efter Jöns Jonas
Kyrkmarsch efter Johan August Törnblom, Skog
Polska efter Mårten Andersson, Tälle, Ljusdal
Finn-Malins polska av John Enström uppt. Sven Åkerström
Brudmarsch efter Bytt-Lasse efter Hultkläppen
Polska efter Rickard Forsman, Oxelösund
Polska efter Bytt-Lasse, Lars Norell, Hassela
Hultens vals efter Katrina Lundstedt
Hogapolskan av Hilding Nordin uppt. John Eriksson
Bergspolskan efter Hultkläppen
Sammels Jon-Eriks polska efter Katrina Lundstedt
Ränningen, danslek från Uppland
Whörtgubbens vals, Orsa 2-stämmor nedt. Tommy Gjers
Innerståfriden, Senpolska Jämtland
Kamelschottis av Lars-Erik Thorelli
Polska e Hurtigs-Pelle, Loos, Hälsingland
Bröllopsmarsch efter Lill-Back Anders Olsson,(1894-1950 X1-31G19)Galven, Alfta
Sommarvals av Ale Möller
Sarkofagmarschen
Skålarna efter Byss-Kalle
Hambo e Lasse i Svarven, Västervik
Oxmarschen, polkett från Järna
Tre skilling eller Fire skilling, reinlender från Norge
Rosor röda som eld, humpa?
Baggbölebäckens klagan av Kjell-Åke Sandström, Umeå
Mazurka efter Båtman Dristig, Bohuslän
Sirapsbacken, polska e Nils Jonsson, Hällnäs
Polkett från Loshult, Skåne
Lyckomarschen av Thore Härdelin dy, stämma Göran Larsson
Lilla schottisen e Johan August Sundberg, Geta
Den gammel Hans vals e Tinus brødrene
En snoa på Grindberget av Inge Carlén
Ransäterssnoa, Värmland
Neckens favoritschottis, Svenljunga, Västergötland
Engelska efter Båtsman Dristig, Bohuslän
Schottis från Jokkmokk, Vals från Jokkmokk
Talgoxen, A-moll, finsk?
Titityy (talgoxen) G-moll
Brudens snoa, Tage Öst, F-dur
Brudens snoa, Tage Öst, C-dur
Brudens snoa, Tage Öst, G-dur
Kinda-hambo e Lasse i Svarven
Vals e Efraim Andersson, Benny Andersson
Den bittersöte, the Bittersweet, Edgar Heringstad, Norge, G-dur, originalet i C-dur
Rumlekvadrillen, Tåsinge, 358 Danske Folkedansemelodier, som nr. 106
Fars mazurka från Knäred, Halland
Hjukströms polkett av Frans Hjukström
Kaka brö efter Hjort Anders gm Viksta Lasse
Helenas polska av Mats Wallman
Barkarby brudmarsch av Kerstin Bunse

Kröckelsas mazurka e Nils Erikson i Skogstorp

Några låtar från Norrland, från Lars Ödling
Pingstvalsen av Valfrid Rönnlund, Rö Högsjö
Eriks gånglåt av Erik Rönnlund
Gånglåt från Härnösand av Osvald Wallin
Gånglåt av Arne Isaksson, Resele
Polska från Själevad e Olov Nilsson, Landsjö, Arnäs
Schottis från Anundsjö e Sven E Svensson
Polska efter "Köks August", Stigsjö, uppt. Hj. Alander, Åke Ulander
Polska från Graninge e Konrad Berglund
Schottis från Säbrå, e Sven "Svente" Brundin, Kragom, Säbrå
Polska från Tåsjö nr 3, uppt. K P Leffler
Vals spelad av Gustav Bostedt, Mo Helgum
Vals efter Spel Olle, Olof Näslund, Sidensjö



Kurs med Agneta och Anders Hällström 22 april 1995
Spinnrocksmakarevalsen e S Viklund
Skogssjön
Hambopolska från Sävast
Cykelhumppa
Annat väder


Bruno Årfors låtkurs
Ängstunden Polska
Jord och himmel, Jämtexpressen e Lapp-Nils
Lårdans Polska Härjedalen - Morsgrisar


Britt-Marie Swings låtkurs på Gålö 29-30 oktober 2005
Schottis efter Pipar-jonke enligt Britt-Marie Swing
Slängpolska från Bjuråker enligt Britt-Marie Swing
Polska efter Carls Sved, "Dansa kronan av bruden" enligt Britt-Marie Swing
Svängpolska från Dellenbygden, Britt-Marie spelade lite annorlunda
Driver dagg faller regn, hambo-polska från Vännäs, två st
Första takterna i Swings kurs, sid 1
Första takterna i Swings kurs, sid 2
Vals av Einar Viklund, Stöde-valsen
Schottis efter Pipar-Jonke
Pols, Dimisjonspols av Sturla Eide. Rörospols utlärd B.-M. Swing
Två polskor efter Tok-Andersson, Mörkö, Kerstin Leijd
Dansa kronan av bruden och Slängpolska från Delsbo, Kerstin Leijd
Schottis efter Pipar-Jonke och Slängpolska från Bjuråker, Kerstin Leijd
Slängpolska från Delsbo "Trollen spinner garn av ängsull", enl Kerstin Leijd
Trollen spinner ull.. text till Slängpolska från Delsbo, nedteckn. Ewa Tuneback

Bosse Larssons låtkurs 20 augusti 2005
Gökpolska, Polska efter Lump-Janne, Tre kronorsvalsen

Låtkurs med Bruno Årfors

Brudmarsch efter Tur Jonas
Brudmarsch från Edsbyn
Fiapolska
Gånglåt från Äppelbo
Julottan
Liten vårvisa

Sommarstämma 06 på Trädgårdstorp den 19 augusti 2006. Allspelet börjar 13.00

Allspelslåtar

Låtar i Spelstugan, Spelstugan leddes av Ingemar Skoglund

Hamburska efter Axel Eriksson, Selaön
Marsch efter CA Lindblom
Polska efter Edvard Pettersson ("Randig kjortel")
Polska efter FW Larsson
Polska efter Pehr Ericson
Ramnäspolska efter Ragnar Schelén
Priffe i storstugan efter Bror Andersson
Slängpolska efter JA Malmqvist, Floda
Vals från Kall

Låtar från Vinterstämman den 9 februari 2008

Schottis från Kalix, Finsk schottis e Bo Wikström, utlärd av Anna Fäldt, stämma Anders Lindgren
Smedvalsen av Wilhelm Grindsäter, nedt Kerstin Leijd
Polska efter Mattias Blom, enl Thore Härdelin, nedt Kerstin Leijd
Polska efter Mattias Blom, enl Sven Härdelin, två stämmor
Polska e Johan Lind, Hagfors enl Bengt Lindroth ned Kerstin Leijd

Sommarstämma 2008 på Trädgårdstorp lördagen den 16 augusti 2008. Allspelet börjar 13.00

Allspelslåtar

Utlärt av Arne och Ingrid Elmberg den 17 maj 2008, reguljär lördagsövning i Grindstugan

Björnes schottis av Richard Näslin e Björn Ståbi

Mörkölåtar med Rolf Siwertz, Lästringe låtar, lördagen den 4 oktober 2008

Polska, Rolf började på fiss
657, Pastor Per, spelas ofta med klunk-stråk
649, Lilla Lasse skulle... "kvartstoner"
650, börjar i tredje läget för fiol + 651 Skinnbyxor och luckor; innanför sitter ku ku
Olof Anderssons notbok, bl a Mörkö-låtar
Polska efter Blomkvist, Runtuna "Flint-Olle" Spelad av Kjell...

Kurs med Britt-Marie Swing, Edward Anderzon och Elin Anderzon 22-23 november 2008 i Elmsta

Forsaminnen av Jon-Erik Öst
Hogapolskan av Hilding Nording, uppt. John Eriksson
Lill-Jons schottis, Eva Forsberg 1978
Gånglåt
Ringdans av Pelle Schenell, Gnarp
Edwards Glada av Edward Anderzon
Kruthandlarns vals e Anders Liljefors den äldre
Medåkerspolska e Ronnie Larsson
Rhenländare e Per Munkberg, 1818-1887, Barsebäck SvL Sk 758 Stämma Monica Hedelius, jan -05

Kurs med Offerdals spelmanslag på Slagsta Gilles vinterstämma den 14 februari 2009

Brudlåt till Ulrika av Emil Olofsson
Brudvals från Jorm efter Erik Eriksson
Hambo från Jorm efter Erik Strandberg, 1873 - 1956
Norsk galopp efter Hilmar Alexanderson, Steinkjer

Kurs med Bengan Janson på Slagsta Gilles vinterstämma den 13 februari 2010

Brudvals från Bergsjö e Bengan Janson
Polska efter Pers Erik
Polska från Alfta e Bengan Janson
Trettondedagslåten e Pål Olle
Vals från Jämtland e Olle Falk

Låtkurs med Robert Persson på Musikfest på Trädgårdstorp den 20 augusti 2011

Polska från Vrangkunge e Anders Svensson
Inte sörja vi för morgondagen, trad.

Viskurs med Karen Petersen och Gunnar Nordlinder på Musikfest på Trädgårdstorp den 20 augusti 2011

Nog vet jag att jag felat har, Om jag hade vingar, Lasse lejle dju; Texter
Länk till Korp, där finner du bl a fler texter

Gästspelman Andreas Risan i Grindstugan i november 2011

Polkett efter Sven Högström, Västerbotten
Schottis efter Sören Johansson, nr 229
Kal-Ers-polska efter Emil Carstedt, nr 20

Tre låtar ovan lärdes ut, dessutom Gånglåt från Storberget. Den har vi tidigare lärt oss av Allan Eriksson, då med titeln Brudmarsch från Dorotea. Den finns ovan på denna sida.

Låtkurs med Reidar Hammarsten på Folkmusikfest den 18 augusti 2012 på Trädgårdstorp

Mårtamesgubben, Bingsjöpolska efter Pekkos Helmer Olsson, Bingsjö e Hjort-Anders   Lyssna, mp3
Pekkos Pers lilla polska, Bingsjöpolska efter Pekoos Per, spelad av Pekkos Helmer Olsson, Bingsjö   Lyssna mp3
Kalla kårar, Bingsjöpolska efter Pekkos Helmer Olsson, Bingsjö    Lyssna mp3

Viskurs hemma hos Eva Tjörnebo, 2 september 2012

Katten hade tår, mp3
Bakvända visan, mp3
Dansa vill du och dansa vill jag, mp3
Var skall jag ställa hästar och vagn, mp3
Ingen har du som lagar din mat, mp3
Jag står på ett hus, mp3
Det sprang en liten gubbe över gårn, mp3

Låtkurs med Anders Hällström och Mats Wester på Restaurang Kvarnsjön i fd Uttrans sjukhus, 24 november 2012
I himmelen, i himmelen.. med Mats Wester, mp3
Karolinermarschen av Erik Sahlström med Mats Wester, mp3,  Noter
Polska e Rosengren med Mats Wester, mp3
Låtar utlärda av Anders Hällström den 24 november 2012
Samens brudlåt, av Hilding Ek, Persbacken, Jokkmokk   Lyssna
Polska från Dorotea, e Göran Lindblom   Lyssna
Heili Karjalasta, trad. Finland, Humppa   Lyssna
Svensk text till Heili Karjalasta, av Erik Petersén och Katarina Mazetti


Viskurs med Eva Tjörnebo på Slagsta Gilles vinterstämma 9 februari 2013

Lasse lilla du, plus Nyckelharpsvals av Erik Sahlström, mp3
Ja, kärleken i världen, mp3
Här är ingen nöd, mp3
Vi lossa sand, mp3
Den vänaste flickan i norden jag vet, mp3
Skånska bageriet, mp3
Kråkedansen dansa vi, mp3


Låtkurs med Anders Hällström på Trädgårdstorp spelmansstämma 17 augusti 2013

Schottis efter Kristian Oskarsson, Björkede, Jämtland    Lyssna, mp3
Schottis efter Kristian Oskarsson, i två stämmor , Björkede, Jämtland
Polska från Haverö, Medelpad, springpolska    Lyssna, mp3
Storpolska från Liden    Lyssna, mp3


Låtkurs med Erik Hammarström på Slagsta Gilles vinterstämma 8 februari 2014

Anselms brudmarsch av Anselm Hellström, 1980
Sångarns vals efter Anders Larsson i Kråksången, Klinttorp, Hällestad
Pol


Låtkurs med Britt-Marie Swing på Trädgårdstorp spelmansstämma 15 augusti 2015

Polska av Pelle Schenell,komponerad till spelmanstävlingen i Delsbo
Gånglåt efer Erik Ljung, efter fadern, Delsbo


Låtkurs med Leif Johansson på Slagsta gille vinterstämma 11 februari 2017 i Hallunda folkets hus

Grindstugens polska efter Axel Andersson, G-dur
Polska efter Pehr Ericsson, Helgarö
Polska efter Pehr Ericsson, "11-an", Helgarö


Hälsingland

Bergspolskan efter Hultkläppen, Per Alcén
Bergspolskan efter Hultkläppen
Bytt-Lasses brudmarsch efter Hultkläppen, spelad av Bytt-Lasse, Hassela
Bergspolskan efter Hultkläppen, Per Alcén
Hultkläppens frieripolska, Per Alcén
Polkett efter Katrina lundstedt, arr Kaisa Abrahamsson
Polska efter Hans-Erik sör i tômten, Hans-Erik Persson
Schottis efter Katrina Lundstedt
Slängpolska efter Gammelbo-Lars, Lars Andersson
Stormarschen efter Katrina Lundstedt

Tolvslaget

Engelska från Släp (ver. Kennemark)
Sofiavalsen av Kajsa Abrahamssom, O'torgskajsa
När Hin spelade på Skara orgelverk, Seglora
Gånglåt efter Hedén
Stödevalsen efter Simas Nickel
Hälleforsnäsarn e Fredrik Wilhelm Larsson, Hälleforsnäs
Polska e Börjes Olle, Rättvik
Polska e Byss-Kalle, nr 25 i det grå häftet
Kyrkmarsch e Jon-Erik Hall
Polska efter Petter i Ala e Wilhelm Hedlund, arr Brodd Albin, 2 st
Polska efter Petter i Ala, e Wilhelm Hedlund, Enviken, förenklad version
Polska efter Petter i Ala, e Wilhelm Hedlund, Enviken, 2 st, förenklad version
Vals från Gillberga
Steklåt e Anders Andersson, Lästringe, "Nu så kommer steka!"
Polska från Delsbo e Erik "Kusen" Ljung, på samma sida Skara Brudmarsch, Owe Green
Säby-Georgs polkett, e Ernst Hassel i Hasslerör
"Det syns på ögona dina, att du är släkt med svina" e Anders Andersson, Slängpolska
Lâdu, "Du är skyldig mig för ladan", Boda-polska
Polska e Johan Petter Landholm, Hjorted, Småland
Femton rallare i Krankens kök, e fadern, e Kjell Widén
Ljuslåt e Anders Andersson, Lästringe, "Si ljusa, si ljusa"
Kavelbrolåten, hamburska, Fogdö, Sörmland, Pehr Ericsson, (KP Leffler 1900)
Näverbiten, vals från Västerbotten, e Erik Rydvall
Polska från Hovra, Hälsingland, e Kalle Almlöf
Gånglåt
Gåxsjövalsen, Lars Olsson
Schottis efter K.A. Andersson, Grästorp, "Schottis från Grästorp", Stålbergssaml. s 22
Gubbstöt efter Finnmark Hellström, "All världens vals", Vikbolandet
Morfars vals, nr 3 i Filip Engqvists gråa samling
Polska efter Pelle Fors
Gamla Rödövalsen efter Rickar Näslin
Delsbovalsen av Pelle Schenell
Schottis efter W Hedlund, Klockarnäset, Enviken

Hört på Skeppsholmen

Perosas storpolska e Kungs Levi, utlärd av Bosse Olofsson
Polska i Gm från Haverö, Medelpad
Några visor, bl a "Jag såg en ulv.." på Occitanska
Jag såg en ulv, en räv, en hare... noter
Nu har jag slitit ut mina kängor, vispolska från Skåne
Jojk till ett barn, trad.
Lantzens julpolska, Gerda Zetterlund e Alfred Lanz e Lanz-Britta, Sörmländska Visor I, upptecknad av Gustaf Wetter
Schottis från Högfors, e Ivar Bergman/Lars Fredriksson, uppt Tommy Segerbäck
Sväv från Bastkärn e Rune Bergman, nedt Olle Wallund?
Texter från visstugorna på folkmusikcaféet, Folkmusik i Linköping
Grins Hans jässpôdspolska, även kallad C i G, Rättvik
Vackra polskan av Pers Erik Olsson, Östbjörka e Pers Hans
Norsk schottis e Myr-Hans, Alfta; noter från Bollnäsbygdens Spelmanslag

SSG

Låtregister för Stockholms spelmansgille
Polska i tre vändningar av Gelotte
Tegelsmoravalsen efter A Sjulander, Östhammar
Liten visa, Allan Manneberg
Bakmes e Åker Erland, Malung, uppt Allan Westin e Kalle Almlöf
Skräddarkadrilj e Florsen i Burs, Gotland
Reijländer från Eidskogen och Eda e Mats Berglund
Polska från Härjedalen e Anders Eriksson Moberg
Polska e Ritäkt Jerk e Pekkos Per e Hjort Anders, arr Allan Westin
Polska e Olof Rönnqvist, uppt Alfred Rönnqvist

Pumpan

Senpolska efter Kristina Moberg, Sv L 535
Polska från Småland, Loftahammar e Karl Andersson, st Anders Lindgren
Flickan från Backafall, Gabriel Jönsson, Gunnar Turesson
Gånglåt från Lima, Kvarnmyr-Lars, st Anders Lindgren
Menuett, JS Bach
Aria, G Giordani
Brudkronan, Eric Öst?
Polska efter "Hurtigs-Pelle", Loos, Hälsingland
Muskövalsen av Anders Lindgren
Vals efter Börjes-Olle, Rättvik
Polska efter Hans Dalfors av Timas Hans
Koppången av Pererik Moraeus
Rot Anders mazurka, efter Edvin Dimander och Erik Ekengren, Hässelby
Bourrée av G F Handel
Per och Anna, brudmarsch av Pererik Moraeus
Visa från Strömsbro-Hille e Jansas Arne Eriksson
Julvisor, texter (kör för alla)
Nu så är det jul igen av Alice Tegnér
Skänklåt av Pers Erik Olsson, Till far och Långdans från Sollerön, Siljan
Adelsö brudpolska
Friskt vatten av Pers Erik
Trollet i skäkten av Johan von Schwartz, Hälsingland
Skäftingeschottis av Rolf Esberg
Polska från Haverö efter Göran Lång
Schottis från Gullmarsplan av Gunnar Persson
Schottis efter inspelning med Magnus Månsson i Viken, Haverö som hade den efrer Nils Jansa.
Storpolskan av P.G. Eriksson
Polska efter "Ström-Erske", Ström Erik, Undersåker Jämtland Andrastämma av Stefan Lindén
Över sjö och land, polska efter Skinnar-Albin, Malung, Dalarna
Bourreé av J. S. Bach
Minuet av L. Boccherini
Karins brudvals av Anders Eriksson
Visa från Ådalen

Tatte

Dimisjonspols av Sturla Eide
Gladlåten i moll e Pekkos Helmer, Bingsjö
Kringellek från Bingsjö
Polska efter Pekkos-Olle efter Pekkos-Helmer
Polska efter Pekkos-Per, Bingsjö
Polska efter Pekkos-Per 2
Polska efter Söderholm, Kapten? Hälsingland?
Polska från Rättvik
Gånglåt Marsch efter Junkas Jonas
Lilla långdansen från Bingsjö
Polska efter Frost Matts Mattson, Mora, med stämma
Polska efter Pekkos-Per
Polska efter Timas Hans
Vals av Höök Olof Andersson
Gonattlåten efter Halvar Olson, Högvålen, Härjedalen. Stegen efter Pekkos-Per, Bingsjö
Gulljenten av Sven Nyhus
Pekkos Pers storpolska
Polska efter Bleckå Anders
Polska efter Pekkos Per
Lilla polskan, stämma
Lilla polskan
Stajkstrik

Gotland

509:an, vals av Nils Mårtensson Fredin
Baumgartens polska
Gubben Laugrens polska e Florsen

Dalaföreningen

Gammal_kjerring, från Peder Nyhus
Lekatt-Mats gånglåt e Lekatt Mats Danielsson from Tibble, Leksand
Karl-Johansmarsch från Floda
Polska efter Lassas Hans, Boda
Polska e. Pellmas Olle (Sparvmorfar). Boda
"Maka e du Britta", Knapp Brittas brudpolska av Röjås Jonas
Vårvindar friska, Polsktrall från Mora, Sv l 302, e Lars Lustig
Bockfars polska e Anders Blank, trad.: Blank Kalle
Polska efter Pisten, e Timas Hans, som kallade den Solleröpolskan
Bingsjö-Boda express
Bleckfisken, Orsa
Lorikspolskan, Orsa
Trefaldighetspolskan e Axel och Erik Jernberg, nedt Ove Rung
Ekopolskan e Röjås Erik Andersson, uppt Röjås Jonas
Polska 34 e Olof Måhlen Sv L 1334, även Polska 31 Sv L 1331 och Ollas Olles polskan, Sv L 1339
Polska efter Nygårds far, efter Petter Erik Eriksson
Daldockorna e Kari Nygårds
Daladockorna av Alice Tegner, text Elisabeth Uhr
Frisells polska i d-moll
Polska efter Torn Erik
Trettondagsmarschen e Hjort Anders
Systerpolska 1 e Timas Hans, Ore
Ryggsäcken e Hans Haglöf, Polska från Torsång
Ritäkt Jerks polska e Hjort Anders
Pellikvalsen e Lejsme Per, Malung
Mora yngre brudlåt e Hins Anders
Långt gässpôd på bârgom, Polska från Rättvik
Farmors brudpolska, Älvdalen, melodistämma
Farmors brudpolska, Älvdalen, stämma
Daniels farfars låt e Roligs Per, Siljansnäs
Daniels farfars låt e Roligs Per, Siljansnäs, stämma
Daniels farfars låt e Roligs Per, Siljansnäs, Gitarr o bas
Blickusvalsen, vals e Bleckå Anders, Orsa
Polska e Laggar Anders, Boda, d dur
Polska e Pell Mats Olle, Boda, a och d dur
Älg-Anders gånglåt av Anders Elggård
Pekkos Pers brudlåt, "Plätten"
Paradispolska e Jonas Brandin, spelad av Adrian Jones
Mors vals, 60-årsvalsen, Lars Hökpers, not e Björn Ståbi
Polska e Troskari Erik Persson
Polska (springlek) e Troskari Erik Persson
Polska (springlek) e Troskari Erik Persson, version fr Bäckström, SvL 823
Vårvindar friska, e Kers-Erik Ersson Nåiktergal, Säter

Hägerstensspelning

Polska e Laggar Anders, Boda, d dur
"Maka e du Britta", Knapp Brittas brudpolska av Röjås Jonas
Daniels fars polska, Bingsjöpolska efter Pekkos Helmer Olsson
Pekkos Pers brudlåt, "Plätten" Dalaföreningen spelar första reprisen i Dur
Schottis e Plog Anders, Rättvik
Polskan min, Pers Hans, Rättvik
Polska e Pers Erik Olsson, Östbjörka
Över sjö och land, polska efter Skinnar-Albin, Malung, Dalarna
Polska e Troskari Erik, Malung
August och Lotta, vals, Dalarna
Slövagubbens måg, Boda, vispolska
Solingpolska i G dur, Boda
Polska efter Jones Olle, Rättvik
Långt gässpôd på bargôm, Rättvik
Polska efter Hurtig Oskar, efter Hans Börtas, spelas ofta som hambo
Per Osas storpolska efter Kungs Levi, Leksand
Aller a je sitt i tôcka ku, Leksand
Polska e Ritäkt Jerk e Pekkos Per e Hjort Anders, arr Allan Westin
Kaffelåten av Hjort Anders
Schottis från Bingsjö, "Sara på berget
Schottis från Transtrand, Schottis från Lima e Carl Gudmundsäter
Markuspolskan/Marcuspolskan, av Säbb Anders, stämma av Margareta Edström
Ja må han leva, av Pers Erik Olsson, Östbjörka
Säbb Johns d-mollpolska av Säbb John, Vikarbyn
Polska efter Pekkos Per, kallas 2fiss i Dalaföreningen
Polska efter Nylandspojkarna, Mitti, Bingsjö
Efter fadern e Börjes Olle, Rättvik
Frisells d-mollpolska, Mockfjärd
Polska e Anders Löfstrand,Mockfjärd
Trefaldighetspolskan e Axel och Erik Jernberg, nedt Ove Rung
Polska e Näktergal, Näktergal Erik Ersson, Säter
Polska e Olof Måhlén, d-moll, Enviken
Lissleken e Maria Röjås, Boda
Polska e Karlströms Kalle, Boda
Farmors brudpolska, Älvdalen, stämma
Mora-polska e Anders Julin, kallas "Ljuder Anders polska"
Systerpolska nr 1 e Timas Hans, Ore
Systerpolska nr 2 e Timas Hans, Ore, 1 eller 2?
Stjinnbracka mä' lucku' Hambo
Lorichspolskan, Orsa
Vallåtspolskan e Gössa Anders Andersson, Orsa
Polska efter Sven Gräf, Orsapolska
Amerikaturen, Röros-pols
Ekopolskan e Röjås Erik Andersson, uppt Röjås Jonas, Boda
Polska e Pellmats Olle, Boda, A-dur, D-dur
Kringellek, Vi-pip-lek, Mockfjärd
Faut Maritleken, Älvdalen

Övrigt

Bach-koral, Freude

Notpapper - Skriv ut notpapper i din skrivare

Kalender, skapa lätt här din egen kalender

Grepptabeller för blockflöjt, Winfried Bauer

Appar, Applikationer för Smarta mobiltelefoner

Scorecleaner, användbart program för nedteckning av noter direkt från sång, spel etc. Endast för Iphones, Ipads etc.

iSeeNotes, ger uppspelning från noter, tryckta, handskrivna, OCR-program, endast för Android

Ocarina, skojig applikation för Iphone-världen, blås och Iphonen är ett instrument

Fler Applikationer för den smarta telefonvärlden

Violinateljén Västerås, Webbshop

Några ställen med noter:

Folkets Hus Spillefolk: Nodesamling
Henrik Norbeck
Henrik Norbeck, Irländska sånger
Richard Robinson's Tune "är nedlagd", se är nedlagd se meddelande från Richard Robinson Prova istället
Tunebook Live
Richard Robinson's Tune 2
Richard Robinson's Tune 2
American Nyckelharpa Allspel list
V-Dala spelmanslag
Södermanlands spelmansförbund
Ångermanlands spelmansförbund
Folk och dans i Svaben
Strängar & Rör
Luleå Hembygdsgille, låtar
Karen Myers folkmusiksidor, USA
FolkWiki, noter med svensk och skandinavisk folkmusik
Stefans musik, Stefan Lindéns folkmusiksida
Gotlandstoner, August Fredin
Alfta spelmanslag
Timrå spelmän
Borås spelmanslag
Olof Anderssons notbok, bl a Mörkö-låtar
Heimbygdas notsamling, Heimbygdas spelmansförbund är en organisation för alla som intresserar sig för traditionell folkmusik från JÄMTLAND och HÄRJEDALEN
Låtar från Bohuslän, Rune Granquist, Tyvärr fungerar inte denna länk längre. Var en fantastisk sida för musik från Bohuslän
Leif Wallins hemsida. Spelmansstämmor, noter bl a
Ove Rungs låtarkiv
Gunnar Bärlunds hemsida, Notmeny i vänsterkanten
Pelimannikilta ry. Noter under Nuotit
Finlands svenska spelmansförbund
Östergötlands spelmansförbund
Durspelsnoter nedtecknade av Tord Johansson
Gefla Spelmän
Spelemannslaget De frilynde
Gästriklands spelmansförbund
Hallands spelmansförbund
Skånes spelmansförbund
Hälsinglands spelmansförbund
Hudiksvalls spelmanslag
Särna Spelmän
Bollnäsbygdens spelmanslag
Måndax Spelmän, nordvästra Skåne

Spelmansgillen och föreningar

Slagsta Gille
Folkmusikhuset, Skeppsholmsgården
Stockholms spelmansgille
Stockholms spelmanslag
Södermanlands spelmansförbund
Folkmusikens hus, Rättvik
Dalaföreningens spelmanslag, Stockholm
Täby spelmansgille
Maria spelmanslag
Sveriges spelmäns riksförbund
Izzy Young, Folklore Centrum

Antal besökare:

 

e-post martin@lib.kth.se
Martin Lindén  26 april 2017